مشاوره ، طراحی و ساخت تجهیزات الكترونیكی

مرتبه
تاریخ : سه شنبه 8 مرداد 1392

راهنمای نصب برنامه آردوینو : اتصال برد آردوینو به كامپیوتر - نوشتن اولین برنامه - كامپایل و ذخیره و آپلود برنامه نوشته شده روی برد - ایجاد تغییرات در برنامه


برای نصب برنامه آردوینو بر روی كامپیوتر ، كافی است cd  آردوینو را درون cd drive قرار داده و آنرا اجرا كنید و بر روی نصب نرم افزار آردوینو كلیك كنید. برنامه به راحتی نصب میشود.

نصب توابع كتابخانه ای تست شده: داخل cd  تعدادی از توابع كتابخانه ای پر كاربرد جمع آوری و تست شده موجود میباشد. در زیر لیست توابع موجود را مشاهده میكنید. برای نصب و استفاده از این توابع كافی است محتویات پوشه libraries موجود در cd  را درون پوشه libraries موجود در مسیر

My Documents/Arduino  كامپیوتر خود كپی كنید.

bma180
dallastemperaturecontrol
DebugUtils
FMTX
FreeIMU
HMC58X3
HMC5883L
I2Cdev
Irremote
itg3200filv05
L3G4200D
LiquidCrystal_I2C
Mirf
MPU60X0
MS561101BA
NewPing
OneWire
Si4703_Breakout
Time
VirtualWire
Wtv020sd16p

پس از نصب نرم افزار Arduino، برای اجرای نرم افزار كافی است بر روی آیكون برنامه موجود در desktop دابل كلیك كنید. حال برد آردینو را از طریق كابل usb به یكی از پورتهای usb كامپیوتر متصل كنید.

اگر برای اولین بار برنامه را اجرا میكنید، قبل از هر كاری بایستی شماره پورت متصل شده به برد آردوینو و نوع برد را انتخاب كنید – برای این كار از منوی tools/board نوع برد آردوینو خود را انتخاب كنید. سپس از منوی tools/serial port ، شماره پورت متصل شده به برد آردوینو را انتخاب كنید. در صورتی كه مراحل بالا را به درستی انجام داده باشید،در بخش پایینی ادیتور آردوینو ، نوع برد و پورت متصل شده به آن نمایش داده میشود.

به عنوان مثال: Arduino uno on com4

از منوی file/preferences میتوانید زبان ادیتور و اندازه فونت نوشتار را تغییر دهید.به منظور اعمال این تغییرات بایستی یك بار برنامه را بسته و مجددا اجرا كنید.

نكته: به دلیل استفاده آسان ، در دسترس بودن منابع و قابلیت اتصال مستقیم به شیلدها ، برد آردوینو uno برای آموزش در نظر گرفته شده است. برای تهیه این برد به فروشگاه مراجعه نمایید.

پس از نصب نرم افزار و اتصال برد به كامپیوتر ، نوبت به تست برد میرسد . برای این منظور از منوی

File/examples/01basics/Blink را انتخاب كنید – این یك برنامه ساده است كه باعث روشن و خاموش شدن led متصل شده به پین 13 آردوینو میشود. همان طور كه در متن برنامه مشاهده میكنید، نوشته هایی به رنگ خاكستری  دیده میشوند .این نوشته ها توضیحاتی هستند كه كاربر برای فهم بهتر به  برنامه خود افزوده است ، حذف این توضیحات ،  تاثیری در كاركرد برنامه ندارد.


ابتدا برنامه را كامپایل كنید. برای این كار كافی است بر روی آیكون  بالای كامپایلر كلیك كنید.بعد از كامپایل ، در پنجره پایین برنامه ، حجم فایل كامپایل شده نمایش داده میشود. به منظور انتقال فایل كامپایل شده به برد آردوینو از آیكون بالای كامپایلر استفاده كنید.- در صورتی كه همه چیز درست پیش رفته باشد، led  روی برد شروع به چشمك زدن میكند.    تبریك! شما اولین برنامه آردوینو را نوشتید 

تمرین1:با تغییر مقدار عددی دستور:( delay(1000سرعت چشمك زدن led را افزایش دهید.

نكته: پس از ایجاد هر تغییری در برنامه ، دوباره برنامه جدید را به برد آردوینو انتقال دهید. پایان جلسه سوم


طبقه بندی: اطلاعات كاربردی، 
برچسب ها: كتابخانه آردوینو، نصب برنامه آردوینو، چگونه توابع كتابخانه ای را به آردوینو اضافه كنیم، arduino libraries،
ارسال توسط محمد امیدوار
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
mtronics
محصولات
tester MX602B
tester MX604C

ابزار وبلاگ

cb:loop_post_related_link
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic