مشاوره ، طراحی و ساخت تجهیزات الكترونیكی

آردوینو uno دارای 20 پایه ورودی / خروجی میباشد. معمولا انتخاب وضعیت هر یک از این پایه ها در بخش setup برنامه ، انجام میگیرد. تمام این 20 پایه را میتوان به عنوان ورودی یا خروجی دیجیتال استفاده نمود و تنها 6 پایه A0 تا A5 را میتوان به عنوان ورودی آنالوگ استفاده کرد. در آردوینو یونو پایه های 3 و 5 و 6 و 9 و 10 و 11 را میتوان به عنوان خروجی آنالوگ استفاده کرد. ولتاژ پایه ها هنگامی که به عنوان خروجی دیجیتال پیکربندی شده باشند برابر با ولتاژ تغذیه میکروکنترلر میباشد. در آردوینو UNO این ولتاژ برابر با 5 ولت میباشد.حداکثر جریان خرروجی هر پایه به 40 میلی آمپر محدود میشود.در استفاده از پایه های میکروکنترلر علاوه بر حداکثر جریان مجاز هر پین بایستی به حداکثر توان قابل تحمل میکروکنترلر نیز توجه نمود. در زمانی که پایه ای به عنوان ورودی انتخاب شده است ، میتوان با فعال کردن مقاومت PULLUP داخلی ، آن پایه را در وضعیت ورودی دارای PULLUP قرار داد.توابع ()pinMode()،digitalWrite()، digitalRead() ، analogRead() ،analogWrite .برای پیکربندی و استفاده از پین های آردوینو استفاده میشود

بخشی از آموزش برای شما قابل دسترس نمیباشد.
بعضی از پین ها دارای عملکردهای منحصر به فردی می باشند که شرح آن در ذیل آمده است:
  •  Serial - (RX) 0 و (TX) 1 : پین RX برای دریافت و TX جهت انتقال اطلاعات به صورت سریال و با پروتکل TTL استفاده می شود. این پین ها به پین های مرتبط USB-to-TTL ATmega8U2 متصل هستند.
  •  External interrupts (وقفه های خارجی) - 2 و 3: این پین ها می توانند طوری تنظیم شوند که یک وقفه را براساس اندکی افزایش یا کاهش لبه، و یا هر نوع تغییر در مقدار، ایجاد نمایند. برای جزئیات بیشتر، تابع attachInterrupt() را مشاهده نمایید.
  • 11, 10, 9, 6, 5, 3 - PWM : امکان دسترسی به یک خروجی PWM هشت بیتی را با استفاده از تابع analogWrite() فراهم می کنند.
  • SPI – 10(SS)، 11(MOSI)، 12(MISO) ، 13(SCK) : با استفاده از توابع کتابخانه ای SPI این پین ها می توانند یک ارتباط SPI library ایجاد نمایند.
  •  LED – 13: یک LED آماده، به پین دیجیتال 13 متصل شده است. هنگامی که پین در حالت HIGH قرار دارد، LED روشن و زمانی که پین در حالت LOW قرار دارد، خاموش می شود.

Uno 6 ورودی آنالوگ دارد که از A0 تا A5 نامگذاری شده اند. میزان تفکیک پذیری هر یک از پین ها تا 10 بیت می باشد(به عنوان1024مقدار مختلف). به صورت پیش فرض این پین ها می توانند ولتاژی بین ولتاژ پایه (Ground) تا حداکثر 5ولت را اندازه گیری نمایند. ولی با استفاده از پین AREF و تابع analogReference() تغییر حد بالای میزان تفکیک پذیری امکان پذیر می باشد. همچنین بعضی از پین ها دارای عملکردهای منحصر به فردی می باشند که شرح آن در ذیل آمده است:

  • TWI : پین A4 یا SDA و A5 یا SCL: این پین ها امکان ایجاد یک ارتباط TWI را با استفاده از توابع کتابخانه ای Wire مقدور می سازند.

سایر پین ها:

  • AREF:ولتاژ مرجع برای ورودی های آنالوگ، از طریق این پین و با استفاده از تابع analogReference() تأمین می گردد.
  • Reset:وضعیت لاین مرتبط را برای ریست میکروکنترلر در حالت Low قرار می دهد، معمولاً زمانی از این پین استفاده می شود که بخواهید بر روی شیلدتان دکمه ریست قرار دهید. زیرا استفاده از شیلدها از دسترسی به دکمه ریست موجود بر روی برد آردوینو جلوگیری می کند.
طبقه بندی: اطلاعات كاربردی، 
ارسال توسط محمد امیدوار
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
mtronics
محصولات
tester MX602B
tester MX604C

ابزار وبلاگ

cb:loop_post_related_link
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات